אחרי
לפני

שתלים דנטליים /

דר' ראובן שפירא D.M.D.

 הסבר ומידע לגולשים:

שתלים דנטלים קיימים בעולם יותר מ 40 שנה. השתלים בוצעו לראשונה בשבדיה, שם בוצעו מחקרים ארוכי טווח במשך שנים למטרת הוכחה מדעית חד משמעית ביעילות השימוש בשתלים דנטלים. השתל ברפואת שיניים עשוי מסגסוגת טיטניום, חומר הנמצא במחקרים מתאים וראוי לשימוש בגוף האדם. שתלים דנטלים מבוצעים בארץ מאמצע שנות ה-80 ובמרפאתנו משנת 1986.

סוגי שתלים:

השתלים נבדלים ביניהם בהרבה דברים וננסה לגעת כאן בחלקם.

קיימים סוגים של שתלים דנטליים רבים, אך הנפוצים שבהם המשמשים אותנו כיום הם שתלים בורגיים בעלי צורה קונית ושתלים בורגיים בעלי צורה צילינדרית. לכל צורת שתל יתרונות וחסרונות משלה.

פני השטח החיצוני של השתלים מצופים בחומרים שונים ומקבלים עיבודים שונים ,כאשר לכל סוג ציפוי או עיבוד פני שטח יתרונות משלו. הרופא המשתיל צריך לדעת מתי להשתמש ואיך להתאים את השתל הנכון למצרכי השיקום והתפקוד של אותו אזור בלסת המתרפא, לכן חשיבות רבה שהרופא ישתתף בקורסים, כנסים וסמינרים בארץ ובעולם לצורך לימוד ועדכון מתמיד, כיון שחידושים ושינויים מתרחשים ברפואת השיניים העכשווית במהירות.

בעולם עשרות וגם מאות יצרנים של שתלים דנטלים הנבדלים ביניהם בהרבה דברים. על השתלים לעמוד במחני תקינה בכל מדינה בה הם מותקנים. התקן הנחשב הקפדני והמחמיר ביותר הוא האמריקאי.

שתלים אמריקאים:
כשמם, השתלים מיוצרים בארצות הברית שם הם עומדים בתווי תקן מחמירים ובבקרת איכות קפדנית. למרביתם אשור מכון התקנים הישראלי.

שתלים אירופאים:
מיוצרים במדינות שונות באירופה ולהם תקן אירופאי וגם לחלקם אשור מכון התקנים הישראלי.

שתלים ישראלים:
בארץ מספר יצרני שתלים, לכולם אשור מכון התקנים הישראלי, לחלקם אשור מכון הקנים האירופי ולחלק גם אישור מכון התקנים האמריקאי.

למי ניתן להתקין שתלים?
ברמת הטכנולוגיה העכשווית ותוך שימוש בידע הרב שרכשנו במרפאתנו במשך שלשת העשורים האחרונים, אנו יכולים לאמר בביטחון מלא שניתן להתקין שתלים לכל אדם החפץ בכך, בשתי הסתייגויות:
גיל - במרפאתנו מקפידים על גיל מינימאלי 17-18 שכן בגיל צעיר יותר הלסתות עדיין ממשיכות להתפתח ואם יותקן וישוקם שתל אצל נער צעיר עלולה להיווצר בהמשך בעיה אסתטית. אין גיל מקסימאלי. אנו מתקינים בהצלחה רבה שתלים דנטלים גם לאנשים בוגרים בגיל השלישי וגם לבני 80 פלוס והרבה יותר.
בריאות כללית ודנטאלית- במקרה של השתלות שיניים אין להתקין שתלים או לנתח במצב של מחלה לא מאוזנת או מוזנחת. לאחר טיפול ראשוני וייצוב המחלה הכללית או הדנטאלית ניתן להתקין שתלים, תוך הקפדה על פרוטוקול טיפולי מיוחד אותו אנו מתאימים אישית למטופל, משיגים במרפאתנו תוצאות מצוינות היציבות להרבה שנים, עם תוצאות מוכחות כבר מעל 22 שנים.

מהם אחוזי הקליטה של השתלים?
המחקרים העולמיים המפורסמים בספרות המקצועית מראים כ- 85-90% הצלחה בקליטת ותפקוד השתלים בשנה הראשונה ו- 80-82% לאחר 5 שנים.
כתבות בעיתונות שפורסמו לאחרונה מצטטות ממצאים הטוענים לאורך חיים של שתלים במסגרת השתלות שיניים של 12 שנים בממוצע...
מיומנות וניסיון הרופא המשתיל, איכות השתל והתאמתו למתרפא, מיומנות וניסיון הרופא המשקם ,איכות העבודה השיקומית ואיכות המעבדה המבצעת את השיקום, ולא פחות חשוב הקשר והתאום בין כל הרופאים המטפלים, הם אלו שעושים את ההבדל.

במרפאתנו אנו גאים מאד בתוצאות ארוכות הטווח ובאחוזי ההצלחה שלנו שהם גבוהים ביותר: 98-99% לאחר השנה הראשונה. 97% לאחר 5 שנים 96% לאחר 10 שנים ונשארים 95% גם לאחר יותר מ- 20 שנה. אנו יודעים בוודאות שאת ההצלחה והשרידות הגבוהה אנו משיגים בזכות ההקפדה על כל הפרטים הקטנים בעבודה ובעיקר איכות השתל, איכות המעבדה וטיב החומרים, עליהם אין אנו מתפשרים או "מעגלים פינות, ועל כך יעידו אלפי המתרפאים המרוצים שלנו.

האם ניתן להשוות עמידות שתל לעמידות שן טבעית?
בוודאות כן.יתרה מכך, שתלים עמידים טוב יותר במרבית המקרים משיניים טבעיות. בטח בהשוואה לתותבות נשפות,או גשרים המודבקים לשיניים.עובדה שהם שורדים ומתפקדים במקומות בהם השיניים כשלו. השתלים נותנים תחושה של שן טבעית, לאחר זמן המתרפא מתקשה להבדיל בתפקוד בין שתל לשן טבעית ואף נוטה לשכוח את המיקום המדויק של השתל בפה. השתל מאפשר לנגוס וללעוס ביעילות ומשפר את המראה האסתטי ואת איכות החיים.

האם אנשים יכולים להבדיל בין מראה שתל בפה ומראה שן טבעית?
שיקום על גבי שתל מאפשר קבלת שיניים חדשות הנראות טבעיות, לועסות וטוחנות כרגיל, ואף נותנות תחושה של שיניים טבעית. איש מבין הסובבים אותך, וגם אתה עצמך לאחר זמן, לא יבחין שיש לך שתלים בפה.כמובן, בהנחה שמקפידים על איכות הטיפול.

כמה זמן נמשך הניתוח?
ניתוח להתקנת שתלים המבוצע על ידי רופא מיומן אורך עד כשעה בממוצע. באם מבוצעת הרמת סינוס באותו מועד שעה וחצי.

כמה זמן נמשך השיקום?
זמן השיקום משתנה בהתאם לאופי ומורכבות הטיפול. בדרך כלל בין חודשיים לתשעה חודשים. זאת עקב תקופת המתנה הנחוצה לקליטת השתל. במרבית המקרים של השתלת שיניים כיום נדרש טיפול נוסף של השתלת עצם / אוגמנציה המוספת ללסת ( יש לזכור שבמקומות בהם נשרו שיניים טבעיות עקב מחלת חניכיים בדרך כלל כבר קיים חסר ניכר בעצם הלסת, אותו יש לתקן באם רוצים להשיג תוצאה אסתטית ושיקומית דומה לשן טבעית).

מה עלות הטיפול?

עלות השיקום תלויה במספר השתלים אותם מתקינים וסוג השיקום המבוצע – כתרים מוברגים או מודבקים. לדוגמה, עלות שיקום שן חסרה בעזרת כתר חרסינה על גבי שתל, דומה לזו של גשר על שיניים טבעיות.

מה ההבדל בין שתל לגשר?
על השתל מבריגים מבנה ועליו מדביקים או עדיף מבריגים כתר, הנראה, מתפקד ומרגיש כמו שן טבעית. להכנת גשר הנשען על שיניים בריאות, צריך להשחיז אותן ולעתים גם לבצע בהן טיפול שורש המקטין את עמידותן.

איך תדע אם אתה מתאים להשתלה?
בדיקה יסודית של הפה והשיניים ואבחון מקיף לאחר שתופנה לביצוע צילומי רנטגן וסריקה טומוגראפית ממוחשבת C-Tשל הלסת יאפשרו לדעת את הנדרש כדי לטפל בך. תוסברנה לך חלופות טיפול המתאימות לך. יוצגו יתרונותיהן וחסרונותיהן, הסיכויים והסיכונים הכרוכים בכל אחת, ולאחר שתבחר בזאת המתאימה לך, תוגש לך תוכנית טיפול מפורטת עם שתלים או ללא שתלים כפי שביקשת.חשוב להדגיש כאן שכמות העצם הקיימת בלסת, או יותר נכון, חסר עצם ואפילו בכמות רבה לא משפיעה או לא מונעת את האפשרות להתקין שתלים. במרפאתנו אנו מתמחים גם במקרים של חסר עצם ואפילו חסר עצם בלסת במידה רבה נבצע השתלת עצם קודם וכך משיגים תוצאות טובות ולאורך זמן רב.

איך תדע לכמה שתלים אתה זקוק?
כמות השיניים החסרות ותוכנית הטיפול המתאימה לך יכתיבו את מספר וסוג השתלים הנחוץ. בעצם מושתלת עדיף שתל אחד במקום כל שן חסרה, בעצם טבעית אפשר פחות.
לדוגמא, קיימות כיום שיטות טיפול לשיקום בעזרת שתלים של לסת שלמה מחוסרת שיניים המסתפקות במספר שתלים נמוך ביותר של שלושה ( NOVUM ׂ) או ארבעה ( ALL ON 4) שתלים בלבד. אך שיטות אלו יש להתאימן למטופל המתאים.

האם חשוב לשמור על הניקיון סביב השתלים בפה?
בוודאי שכן. חוסר ניקוי יגרום לדלקת חניכיים שעלולה להוביל לספיגת עצם אותה טרחנו בעמל רב להשתיל ובהמשך לכישלון הטיפול. חובה לנקות כל יום את אזור השתלים באמצעות מברשת שיניים ואביזרים לשמירת היגיינה נאותה .מומלץ שימוש קבוע בחוט דנטאלי עם ספוג מסוג סופר פלוס.
חובה להגיע לשיננית כל תקופה בצורה סדירה. בהתחלה כל שלושה חודשים.

מה עושים כששתל נכשל?
מרפאתנו מתמחה בטיפול באנשים עם שתלים כושלים המופנים אלינו.
כפי שהסברנו אחוזי הצלחת השתלים גבוהים מאד. אך בכל זאת ישנם מקרים בודדים בשנה של כשלון שתלים.
אנו מבדילים בין שני סוגי כשלון שתלים:
כישלון מוקדם אותו אנו מכנים כישלון כירורגי: מתרחש סמוך למועד התקנת השתל ובעיקר בחודש הראשון. בדרך כלל אינו מלווה בכאב. מאובחן בגלל ניידות השתל וחוסר יציבותו. שתלים אלו יוצאים כקלות מהלסת. ולאחר המתנה של מספר שבועות ניתן להתקין שתל חדש באותו מקום.
כישלון מאוחר או כישלון שיקומי: נדיר יותר ודורש טיפול מורכב יותר.
כל הכישלונות במרפאתנו מטופלים ומשוקמים בהצלחה בהמשך.