השתלות שיניים | שתלים דנטליים – מרפאת דר' ראובן שפירא


היום, טיפול הרמת סינוס בעזרת שתלים דנטליים הפך לחלופה המועדפת על רופאים ומתרפאים כאחד. הסיבה לכך נובעת מהעובדה שהשתלים הוכיחו את עצמם כבטוחים, יעילים, ובעקר מתפקדים ושורדים ביעילות מדהימה במקומות היכן ששיניים טבעיות כשלו ונעקרו.

מתרפא שעובר כיום עקירות שיניים, מצפה לקבל לאחר העקירות בנוסף לשיקום פונקציונאלי גם שיקום אסתטי סביר. אך, כשמדובר באזור הנראה לעין בזמן דיבור או חיוך האסתטיקה הנחוצה היא רבה עוד יותר, וכאן דרוש שיקום הרבה יותר איכותי מ "סביר", עובדה ההופכת טיפול באזור האסתטי לאתגר לרופא המטפל. הסיבה לאתגר היא חוסר העצם הקיים לאחר העקירה.

אובדן העצם נגרם בשני מסלולים אפשריים:
האחד - שיניים שאבדו עקב טראומה כמו תאונה שגרמה בנוסף לעקירת השן גם לשבר העצם התומכת.
השני - מחלת חניכיים מתקדמת שפגעה בעצם התומכת סביב השן ולאחר העקירה לא נותרה מספיק עצם להתקנת שתל בצורה שיאפשר שיקום אסתטי.


שן ועצם הלסת
מסלול 1

מסלול 2

הרמת סינוס לאחר מחלת חניכיים
מחלת חניכיים גורמת לספיגת העצם התומכת
הרמת סינוס מסלול2
בעקירה נשבר חלק מעצם הלסת
טיפול הרמת סינוס

חסר עצם אופקי בלסת
התוצאה: חסר עצם אופקי בלסת
ניתוח הרמת סינוס כירורגי
התוצאה: חסר עצם אנכי בלסת
 

אנו מבדילים כאמור בין חסר עצם לאחר עקירה בחלק הקדמי של הלסת העליונה (היות ואזור זה נראה ובולט בדיבור ובחיוך) לחסר עצם בחלק האחורי של הלסת למשל באזור מתחת לסינוס המקסילרי בלסת העליונה.

(על החלופות לטיפול באזור האסתטי נדבר במאמר הבא).

הפעם נתמקד בנושא הבא:
הטיפול בעזרת שתלים דנטליים בחלק האחורי של הלסת העליונה:

מעל עצם הלסת העליונה ומתחת לערובת העין נמצא חלל המלא באוויר ונקרא הסינוס המקסילרי. חלקו הקדמי והפנימי גובל בחלל האף. קיים פתח למעבר אוויר בין הסינוס לאף. שורשי השיניים הטוחנות וגם המלתעות הנמצאות קדמית להן מגיעות לעיתים עד רצפת הסינוס. היות ובמרבית המקרים השיניים נעקרות לאחר אבדן וספיגה של העצם התומכת, נוצר חסר של עצם בעקר במימד האנכי מתחת לסינוס. הצורך השיקומי של השיניים החסרות בעזרת שתלים דנטליים צורך לפני התקנת השתלים ניתוח נוסף של השתלת עצם באזור זה. העצם מאד נחוצה לאחיזת השתלים בצורה יציבה ולאורך זמן. הטפול המקובל הוא הרמת רצפת הסינוס והוספת עצם ברצפתו. על פי הספרות המקצועית הרמת סינוס היא הפעולה הנפוצה, המקובלת, ובמרבית המקרים החלופה העדיפה והמתאימה לטיפול עם המעקב ואחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר בדרך כלל.

החלופות השונות לטיפול באזור האחורי של הלסת העליונה:

1. התקנת שתלים רק קדמית לסינוס המקסילרי -
בחלופה זאת מבצעים שקום של השתלים בעזרת גשר המורכב מכתרים מחוברים ובתוספת כתר אחורי תלוי באוויר.

שיטת All on 4 שייכת לקבוצה זאת.

הרמת סינוסים       טיפולי הרמות סינוסים

ההיגיון בבסיס חלופה זאת הוא הרצון להימנע מבצוע הרמת סינוס. הסיבות לכך יכולות להיות עקב חשש המתרפא מבצוע הרמת סינוס מחד או מצבים מיוחדים של הסינוס המקסילרי המקשים/ מונעים בצוע הרמת סינוס מאידך. יש לקחת בחשבון שביצוע כתרים תלויים באוויר בחלק אחורי של גשר באזור השיניים הטוחנות פחות רצוי היות והכוחות המופעלים עליהם בזמן לעיסה עלולים לגרום לשברים בכתרים או לשברים בצוואר השתל האחורי. באם כן בוחרים בחלופה זאת רצוי להבריג את הכתרים ולא רק להשתמש בדבק כיון שהוא עלול לדלוף ואז תאבד היציבות.

2. התקנת שתלים לפני ואחרי הסינוס המקסילרי ושיקומם בעזרת גשר -

שיקום לאחר טיפול הרמת סינוס

גם בחלופה זאת ההיגיון המנחה הוא הרצון להימנע מבצוע הרמת רצפת הסינוס. חלופה זאת יציבה יותר מהקודמת, אך מסובכת יותר לביצוע כיון שהקיר האחורי של הסינוס הוא באזור שן הבינה ואף אחריה. קשה למתרפא להגיע לשם בניקוי וצחצוח שגרתי בבית.

3. הרמת רצפת הסינוס המקסילרי ומילוי או השתלת עצם בחלקו התחתון של הסינוס -

פעולה זאת מבוצעת בכדי לאפשר התקנת שתלים באורך המתאים ובכמות הרצויה לאבטחת יציבותם העתידית של השתלים לאחר שיקומם ובכך להבטיח את הצלחת העבודה לשנים רבות. חלופה זאת נחשבת המקובלת והמועדפת כיום על פי הספרות המקצועית על מרבית הרופאים העוסקים בתחום ההשתלות. עם השנים נרכש ניסיון מצטבר עולמי רב בביצועה ובוצעו מאות אלפים ניתוחים כאלו ברחבי העולם עם דווחי הצלחה גבוהים ועם מעקב ארוך טווח של יותר מ 10-15 שנים.

העצם המושתלת והנקלטת ברצפת הסינוס עוברת איחוי לעצם הרכס של הלסת העליונה והופכת בדרך כלל לאחר מספר חודשים (6 עד 9) לקשה וצפופה ממנה. הפעולה הכירורגית דורשת ידע ומיומנות של הרופא המבצע. למתרפא בדרך כלל חלופה זאת היא הרצויה כיון שהיא מאפשרת את התקנת השתלים בדיוק במיקום הנדרש לצורך השגת יציבות מקסימאלית של עבודת השיקום מעליהם. אין בה אלמנטים של פשרה או אילוץ כמו בחלופות הקודמות. מומלץ להתקין שתל אחד במקום כל שן חסרה בכדי להבטיח יציבות מיטבית של הכתרים לאחר השקום.

מקרה לדוגמא 1:

מקרה בוחן של הרמת סינוס

מקרה לדוגמא 2:

הגבהת עצם

4. הגבהת עצם הלסת על ידי השתלת עצם חיצונית מעל הלסת במימד האנכי -

אלו הם המקרים היותר מורכבים והמציבים אתגר ורף טיפול גבוה. נדרשת כאן מיומנות וידע, אך הקפדה על קו טיפול ברור מביאה בדרך כלל לתוצאות הרצויות.

פעולה זאת מבוצעת לכוון הלסת התחתונה בכדי לאפשר התקנת שתלים לא רק באורך הרצוי אלא גם ובעקר במיקום הנחוץ שיאפשר לשקמם בעזרת כתרים בצורה אסתטית אופטימאלית. בדרך כלל מבוצעת יחד עם הרמת הסינוס באותו מועד ניתוחי. מטרתה לאפשר התקנת כתרים על גבי השתלים באורך סביר גם מהבחינה האסתטית וגם מהבחינה השיקומית. היא נחוצה באותם המקרים בהם קיים חסר עצם נרחב במימד האנכי ובאם תבוצע רק הרמת סינוס הכתרים יראו מאד ארוכים וכוחות הלעיסה שיופעלו עליהם עלולים לגרום לשבר של המבנה או צוואר השתל.

מקרה לדוגמא:

בצד ימין אחורי של הלסת העליונה ניתן להבחין בחסר של עצם ניכר במימד האנכי. חסרים כאן כ – 20– 15 מ"מ של גובה עצם וכן כ – 10 מ"מ של רוחב בנוסף.

כדי לשקם נכון מקרה זה צריך קודם לבצע בנוסף להרמת הסינוס, גם השתלת עצם אנכית מחוץ לרכס העצם.

תוצאות לאחר ניתו הרמה של סינוס       שתלים בחלק האחורי של הלסת       צילום רנטגן של הרמת סינוס

חוסר מולד של שיניים      

לסיכום:

חלק ניכר מהמקרים בהם קיים צורך בהתקנת שתלים בחלק אחורי של הלסת העליונה מלווה בחסר עצם, בעקר במימד האנכי. הפעולה המומלצת כיום לטיפול במרביתם היא הרמת סינוס כטיפול מקדים או בו זמנית עם התקנת השתלים, וזאת על פי הספרות המקצועית העדכנית. הרמת הסינוס כיום היא פעולה כירורגית שכיחה, שגרתית ובמידה והיא מבוצעת על ידי רופא המיומן בכך, מבטיחה אחוזי הצלחה גבוהים של הטיפול הכירורגי ושל השיקום בהמשך למשך שנים רבות.


 


השתלות שיניים | שתלים דנטליים | הרמת סינוס | ציפוי חרסינה | השתלת עצם | אוגמנטציה | למינט | שתל שיניים

    
‪Google+‬‏